Även Byggnads varslar: ”Vi backar Elektrikerna fullt ut”
Även Byggnads går nu ut med ett sympativarsel till stöd för Elektrikernas stridsåtgärder mot Tema Elektro i Blentarp.
– Ska vi få ordning och reda i byggbranschen behöver alla företag som verkar i branschen teckna kollektivavtal, säger Byggnads avtalssekreterare Torbjörn Hagelin.

Byggnads varslar om blockad vid bygget av en förskola, till stöd för Elektrikernas strejk i Skåne.
Elektrikernas konflikt mot företaget Tema Elektro i Blentarp, Skåne, har fortfarande inte fått någon lösning.
Under onsdagen gick Byggnads därför ut med ett varsel om sympatiåtgärder till stöd för Elektrikernas kamp.
Sympativarslet gäller total arbetsnedläggelse och blockad av allt arbete som utförs av anställda inom Byggavtalet på företaget MVB Syd AB på arbetsplatsen Förskolan Sätofta.
Att vissa företag vägrar spär på dagens utbredda oreda.
Varslet träder i kraft måndag 9 augusti, om inte förhandlingarna mellan Elektrikerna och Tema Elektro gått i mål innan dess.
– Ska vi få ordning och reda i byggbranschen behöver alla företag som verkar i branschen teckna kollektivavtal. Att vissa företag vägrar spär på dagens utbredda oreda. Det påverkar även Byggnads medlemmar och vi backar därför Elektrikerna fullt ut i detta, säger Byggnads avtalssekreterare Torbjörn Hagelin i ett pressmeddelande.
Även Målarna har tidigare gått ut med sympativarsel till stöd för Elektrikernas strejk. Detta varsel träder i kraft 23 augusti.